İletişim: (232) 458 30 00     info@hakanizolasyon.com.tr

HAKAN İZOLASYON BOYA YAPI MALZEMELERİ

Ustalığınızı Konuşturun

 

Batı, Türkiye'yi 'gösteri toplumunun parçası kılmaya' çalışıyor

Başbakanlık Basın Yayın Enformasyon Genel Müdürlüğü (BYEGM), Avrupa'da bazı ülkelerde ve ABD'de basın özgürlüğü hakkında bir araştırma yayınladı.

Araştırmada, Türkiye'nin son yıllarda uluslararası basın örgütleri ve Batı ülkelerinin Türkiye'deki basın özgürlüğü hakkında eleştiriler yönelttiği hatırlatılarak şu ifadeler kullanıldı:
"Türkiye'ye sıklıkla eleştiri yapan ülkeler arasında Fransa, Almanya, İngiltere, İsveç, İspanya, Hollanda, ABD gibi Batılı demokrasiler bulunuyor.
"Peki, bu ülkelerde sınırsız basın özgürlüğü mü savunuluyor? Gazeteciler, medya çalışanları, muhabirler bu ülkelerde sorunlarla karşılaşmıyorlar mı?"
Türkiye'de hükümet, Avrupa Birliği ve uluslararası basın meslek örgütleri ile Almanya ve ABD'nin de bulunduğu bazı önde gelen ülkelerin Türkiye'de giderek kötüleşen basın özgürlüğü uygulamaları konusundaki eleştirileri ve uyarılarına sert tepki gösteriyor.

15 Temmuz'daki darbe girişiminin ardından Washington merkezli İnsan Hakları İzleme Örgütü (Human Rights Watch - HRW) Türkiye'nin 131 basın kuruluşunu kapatmasını eleştirmiş ve "OHAL meşru amacının dışlında, ifade özgürlüğünü bastırmak için kullanılıyor" demişti.
Uluslararası Af Örgütü (Amnesty International) ise Cumhuriyet gazetesi yöneticilerinin tutuklanmasına tepki gösterirken bunu "gücün küstahça kötüye kullanımı" olarak nitelemişti.
Sınır Tanımayan Gazeteciler (Reporters Without Borders) da Özgür Gündem, IMC TV ve DİHA gibi basın kuruluşlarının kapatılması ve çalışanlarının tutuklanmasına "Basın kuruluşlarını kapatmak sansürün son noktasıdır" diye tepki göstermişti.
Bu tepkilere karşılık Batı ülkelerindeki basın özgürlüğü üzerine bir araştırma yayınlayan BYEGM, bu ülkelerin ülkelerin basın özgürlüğünde sınıfta kaldığını açıkladı.
Kurum, buna örnek olarak İngiltere'yi gösterdi.
İngiltere'de 16 Kasım'da yürürlüğe giren ve telekomünikasyon şirketlerine kullanıcılarının bilgilerini izleme yetkisi veren yasayı hatırlatan BYEGM, bu yasanın Türkiye'deki telekomünikasyon izleme yasalarıyla benzerliğine dikkat çekti.

BBC TÜRKÇEİş Başvuru Formu
Hakkımızda
İletişim
Asma Tavan Hesaplaması
Banka Hesap Numaralarımız
Güvenlik ve Gizlilik
Yardım

Müşteri Hizmetleri: (232) 458 30 00      
1199/1 Sokak 3/1 35110 Yenişehir / İZMİR
©2008, Sitedeki içerik, yazılı izin alınmadan kullanılamaz