İletişim: (232) 458 30 00     info@hakanizolasyon.com.tr

HAKAN İZOLASYON BOYA YAPI MALZEMELERİ

Ustalığınızı Konuşturun

 

E-tebligata geçiş kademeli olmalı

Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, Maliye Bakanlığının yılbaşından itibaren e-tebligat uygulamasına geçecek olmasını olumlu bulduklarını belirterek "E-tebligata geçiş kademeli bir şekilde olmalı. Bir anda başlaması büyük sıkıntıya neden olabilir" dedi.

(İHA) - Elektronik tebligat uygulamasında esnafa herhangi bir uyarının yapılmayacağını belirten Palandöken, bu sisteme girenlerin düzenli olarak Maliye Bakanlığının internet sitesinden kendilerine bir tebligat var mı diye kontrol edeceğini kaydetti.

Vergi idaresinin bildirimde bulunma yükümlülüğünün kalkacağına dikkat çeken Palandöken, "Mükellef kendisine bir tebligatın olup olmadığını internet ortamında kendi takip edecek. Bu sistem tebligat uygulamasının ruhuna aykırıdır. Şirketler ve büyük tüccarlarla beraber gerçek usuldeki esnafı ve sanatkarlarda yılbaşından itibaren e-tebligat uygulamasına geçecek.

Şirketler ve büyük tacirler için bu sistem bir sorun oluşturmayacak. Çünkü e-tebligat şifrelerini muhasebecilerine veya avukatlarına verecekler ve bunlar her gün düzenli olarak sistemi kontrol edecek. Ancak, muhasebeci ile çalışma zorunluluğu olmayan esnaf için bu sistem çok büyük soruna neden olabilecek" ifadelerini kullandı.

"TEBLİĞAT SÜRESİ ÇOK KISA"
Elektronik ortamda yapılan bir bildirimin ister okunsun ister okunmasın 5. günün sonunda tebliğ edilmiş sayılacağının altını çizen Palandöken, şunları söyledi: "Bir ödeme emri tebliğ edildiğinde 7 gün içinde itiraz hakkı var. Bu sürede itiraz edilmezse tüm itiraz ve yargı yolları kapanmış olacak ve borcun ödenmesinden başka çare kalmayacak.

Oysa yurt dışına mal taşıyan bir kamyoncu esnafı 15-20 günden aşağı yurda dönmeyebiliyor. Bu süre içinde bilgisayar, internet bulup kendine bir tebligat var mı diye kontrol etmesi pratikte mümkün değil. Bu da kişinin haberi olmadan evine haciz gelmesine kadar gidebilecek bir sorun doğurabilir."

"E TEBLİGAT ŞİMDİLİK ERTELENMELİ"
E-tebligat uygulamasının esnaf için bir süre ertelenmesi gerektiğini ifade eden Palandöken, "Esnafın tamamı aktif bir şekilde bilgisayar ve internet kullanma imkanı bulmadan bu tür uygulamalar fayda değil zarar getirecektir. Bu durumun mutlaka göz önünde bulundurulması ve uygulamanın esnaf için ertelenmesi gerekir" diye konuştu.İş Başvuru Formu
Hakkımızda
İletişim
Asma Tavan Hesaplaması
Banka Hesap Numaralarımız
Güvenlik ve Gizlilik
Yardım

Müşteri Hizmetleri: (232) 458 30 00      
1199/1 Sokak 3/1 35110 Yenişehir / İZMİR
©2008, Sitedeki içerik, yazılı izin alınmadan kullanılamaz