İletişim: (232) 458 30 00     info@hakanizolasyon.com.tr

HAKAN İZOLASYON BOYA YAPI MALZEMELERİ

Ustalığınızı Konuşturun

 

DİŞ MACUNU, GÜNEŞ KREMİ, SABUN KISIRLIĞA YOL AÇIYOR

Prof. Dr. Ahmet Rasim Küçükusta
Yeni bir araştırmada diş macunu, güneş kremi, sabun gibi yaygın olarak kullanılan yüzlerce üründe bulunan ?hormon bozucu kimyasalların? sperm hareketlerini bozduğu, spermin yumurtayı delmesini zorlaştırdığı belirlendi. Uzmanlar bu tür ürünlerin erkeklerde açıklanamayan kısırlıkların sebebi olabileceğini söylüyor ve tedbir alınması için uyarıyor.

Günlük hayatta diş macunu, güneş kremi, sabun gibi yaygın olarak kullanılan yüzlerce üründe bulunan ?hormon bozucu kimyasalların? sperm hareketlerini bozduğu ve erkeklerde açıklanamayan kısırlıkların sebebi olabileceği ortaya çıktı.

Araştırma, kimyasal maddelerin spermler üzerine olan etkilerinin kısa sürede ve güvenilir olarak anlaşılmasını sağlayan yeni bir yöntemle gerçekleştirildi.

100 kadar aktif madde bu yöntemle test edildi ve bunlardan 30? unun sperm hareketliliğini ciddi derecede azalttığı belirlendi.

Araştırma kısa adı CAESAR olan ?Center of Advanced European Studies and Research? in Alman ve Danimarkalı uzmanları tarafından yapıldı.

Sonuçlar ?Direct action of endocrine disrupting chemicals on human sperm? başlığıyla EMBO Reports isimli dergide yayınlandı.

Bu kimyasallar her yerde var

Test edilen kimyasallar arasında güneş kremlerine UV-ışınları engellemek için katılan 4-MBC (4-methylbenzylidencampher), diş macunu ve kozmetiklerde bulunan antibakteriyel etkili triklosan ve plastiği yumuşatmak için kullanılan di-n-butylphthalat (DnBP) da var.

Araştırmaya göre, test edilen kimyasallar insan vücudunda bulundukları miktarlarda kalsiyum kanallarını açarak kalsiyumun sperm içine girmesine yol açıyor.

Sperm içinde kalsiyum miktarının artışı ise spermin hareketliliğini azalttığı gibi spermin yumurtayı delmesini de zorlaştırıyor.

Sonuçlar çok ürkütücü

Araştırmacılardan Dr. Timo Strünker şunları söylüyor:

?Sperm hareketleri ve yumurtaya girerken enzim salgılamasında yumurta kanalındaki progesteron ve prostaglandinlerin etkisi vardır.

Hormon bozucu kimyasallar spermlerin bu hormonlara duyarlılıklarının azalmasına yol açıyor ve spermin yumurtayı döllemesi aksıyor.

Biz denemedik ama birkaç kimyasalın bir araya gelmesiyle bu etkinin daha da artması mümkün.

Elde ettiğimiz sonuçlar gerçekten ürkütücü?.

Araştırmayı değerlendiren uzmanlar laboratuar şartlarında elde edilen bu sonuçların insanlar için de geçerli olduğunu söylemenin mümkün olmadığını, bunun hayvan deneyleriyle de gösterilmesi gerektiğini söylüyorlar.

Gelelim neticeye

Bugün bina yapı malzemelerinden eşyalarımıza, kıyafetlerimizden temizlik ürünlerine, kozmetiklerden yiyecek ve içeceklerimize kadar tüm ürünlerde 80 binden fazla kimyasal madde var ve bunlara her sene 700 kadar ilave oluyor.

Bu kimyasallar, insan sağlığına olan etkileri yeteri kadar incelenmeden kullanılmaya başlıyor ve olumsuzlukları ancak kullanımları yaygınlaştıkça anlaşılmaya başlıyor.

Uyanık endüstri, ?İspatlayın zararlı olduğunu biz de kullanmayalım bunları? diyor ama bu, bu kimyasallardan milyarlar kazanan endüstrinin yapması gereken bir iş.

 

 İş Başvuru Formu
Hakkımızda
İletişim
Asma Tavan Hesaplaması
Banka Hesap Numaralarımız
Güvenlik ve Gizlilik
Yardım

Müşteri Hizmetleri: (232) 458 30 00      
1199/1 Sokak 3/1 35110 Yenişehir / İZMİR
©2008, Sitedeki içerik, yazılı izin alınmadan kullanılamaz