İletişim: (232) 458 30 00     info@hakanizolasyon.com.tr

HAKAN İZOLASYON BOYA YAPI MALZEMELERİ

Ustalığınızı Konuşturun

 

Koç Holding eriyor

Maliye müfettişlerinin envanter sayımı, vergi kontrolü ve marker denetimi sürüyor. Denetim Opet ve Aygaz'a da uzandı. KOÇ'un kaybı 1,9 milyar lira olurken denetimlerin 1 yıla uzayabileceği öğrenildi. 26.07.2013 19:38

TÜRKİYE'nin en büyük 500 kuruluşu listesinin başında yer alan Türkiye Petrol Rafinerileri A.Ş.'de (TÜPRAŞ) başlatılan denetim ve inceleme sürüyor. Akaryakıt sektörünü takibe alan Maliye Bakanlığı, önceki gün TÜPRAŞ'a baskın yaparken; vergi kontrolü, envanter sayımı ve marker olmak üzere 3 ayaklı bir inceleme yürütülüyor. Maliye, kıdemli, sektörde uzman vergi müfettişlerinden 10 kişilik özel bir ekip kurarak, şirkete adeta kamp kurdu. Vergi müfettişleri ile birlikte 20'ye yakın emniyet görevlisi ve uzmanların katıldığı operasyonda süreç, marker sonuçları ve envanter sayımına göre şekillenecek.

Edinilen bilgilere göre; Opet ve TÜPRAŞ'ta akaryakıt incelemesi kapsamında ulusal marker denetimi gerçekleştirildi. Şüphe üzerine numune TÜBİTAK'ın Gebze'de bulunan laboratuvarına gönderildi. Aygaz ve TÜPRAŞ'tan LPG numunesi alınarak standart denetim yapıldığı belirtildi. LPG numuneleri ODTÜ'ye gönderildi.

BİR YILA UZAYABİLECEK

TÜBİTAK ve ODTÜ'den gelen sonuçların ardından vergi incelemesinin detayı da netleştirilecek. Bu verilere göre tam ya da sınırlı vergi incelemesi gerçekleştirilebilecek. Sınırlı inceleme yapılması durumunda denetimin 6 ay, tam incelemede ise 1 yıl içinde sonuçlandırılması gerekiyor.

ARAMALI İNCELEME YAPILIYOR

MALİYE kaynaklarından alınan bilgiye göre, TÜRPAŞ'a sadece fiili envanter sayımı için değil, aramalı inceleme için de gidildi. Yetkililer, "Geçmişte SPK müfettişleri içeri alınmamıştı. Bu nedenle

mahkeme kararı çıkarıldı" değerlendirmesini yaptı.

TÜPRAŞ'ın baskın kaybı 900 milyon

TÜPRAŞ'ın piyasa değeri, önceki gün baskının yapıldığının duyulmasının ardından geriledi. Dün sabah saatlerinde kayıplar 900 milyon liraya kadar ulaştı. TÜPRAŞ hisseleri haberden önce 43.20 liradan işlem görüyordu. Salı günü piyasa değeri 10.8 milyar liraydı. TÜPRAŞ, dün sabah saatlerindeki kayıptan sonra, bir ara toparlandı.

Piyasa değerindeki iki günlük kayıp bu düzeltmenin etkisiyle 551 milyon lira olarak gerçekleşti.

Hisseler kan kaybetti

TÜPRAŞ, Aygaz ve Opet'te başlatılan denetlemelerin ardından Borsa İstanbul'da işlem gören Koç Grubu'na ait hisse senetleri düşüşe geçti. Dün günü TÜPRAŞ hisseleri yüzde 3.05, Koç Holding hisseleri ise yüzde 3.87'lik kayıp ile kapattı.

KOÇ'UN KAYBI 1.9 MİLYAR LİRA

KOÇ Holding ise 2 günde toplam 1 milyar 876 milyon lira değer kaybetti.

Holding'in piyasa değeri Salı gününü 24 milyar 547 milyon liradan, Çarşamba gününü de 23 milyar 584 milyon liradan tamamladı. Dün ise Holding'in değeri 22 milyar 671 milyon lira oldu.

 

 İş Başvuru Formu
Hakkımızda
İletişim
Asma Tavan Hesaplaması
Banka Hesap Numaralarımız
Güvenlik ve Gizlilik
Yardım

Müşteri Hizmetleri: (232) 458 30 00      
1199/1 Sokak 3/1 35110 Yenişehir / İZMİR
©2008, Sitedeki içerik, yazılı izin alınmadan kullanılamaz