İletişim: (232) 458 30 00     info@hakanizolasyon.com.tr

HAKAN İZOLASYON BOYA YAPI MALZEMELERİ

Ustalığınızı Konuşturun

 

Türkiye'de 5 milyon sahte çek kullanıldı.

TOBB Başkan yardımcısı ve Manisa Ticaret ve sanayi odası yönetim kurulu başkanı Bülent Koşmaz, Türkiye'de son yıllarda karşılıksız çekte büyük artışların yaşandığına dikkat çekerek, piyasa da 5 milyon adet sahte çek kullanıldığını söyledi.
Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) başkan yardımcısı ve Manisa Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Bülent Koşmaz, son yıllarda artan karşılıksız çekler sebebiyle piyasada ciddi anlamda problemler yaşandığına dikkati çekti. Karşılıksız çek sayısının geçen yılın aynı dönemine oranlar yüzde 49 arttığını belirten Koşmaz, "Bu problemlerin çözülmesi için Kredi Kayıt Bürosu çek istihbarat raporu uygulaması başlatıldı. Şu an için bazı bankalar bu raporları vermeye devam ediyor. Bu raporları çek sahibi işletmeler kendi bankalarından 5-10 TL arasında bir ücret ödeyerek alabiliyorlar. Özellikle ilk kez yapılan ticaretlerde bu uygulamanın kullanılmasında yarar görüyoruz. Üyelerimi de bu sistemin işleyişinin odamızın resmi internet sitesi üzerinden görebilirler" dedi.
Sistem sayesinde, mal veya hizmet satan firmaların kendisinden mal veya hizmet alımı yapacak olan firmanın çalıştığı bankasından alacağı raporla bu firmanın kaç yıldır çek kullandığı, bugüne kadar kaç adet çek kullandığı ve bu çeklerden kaçının karşılıksız olduğunu görebileceğini belirten Koşmaz, bu sayede kısmende olsa karşılıksız çek problemlerinin önlenebileceğini söyledi. Bu yöntemin kesin bir sonuç olmadığına dikkat çeken Koşmaz şöyle dedi: "Tatil günlerinde bankalar kapalı bu yüzden çek raporu da alınmıyor. Ayrıca bu sistem bir firmanın çek geçmişini analiz etse de halen ülkemizde 5 milyon sahte çek kullanımı da söz konusu. Örneğin çek raporu sağlam olan bir firmadan alınan çek de sahte olabilir. Dolandırıcılar, piyasanın iyi firmalarının çeklerini kopyalayarak piyasayı dolandırıyorlar. Alınacak çeklerin seri numarasının da yer aldığı bir sistemin kurulması ile , çekin kayıp ve sahte olması gibi bilgilere de ulaşarak ticaret büyük oranda güvence altına alınmış olacaktır."İş Başvuru Formu
Hakkımızda
İletişim
Asma Tavan Hesaplaması
Banka Hesap Numaralarımız
Güvenlik ve Gizlilik
Yardım

Müşteri Hizmetleri: (232) 458 30 00      
1199/1 Sokak 3/1 35110 Yenişehir / İZMİR
©2008, Sitedeki içerik, yazılı izin alınmadan kullanılamaz