İletişim: (232) 458 30 00     info@hakanizolasyon.com.tr

HAKAN İZOLASYON BOYA YAPI MALZEMELERİ

Ustalığınızı Konuşturun

 

Nükleer yayılmanın önlenmesi en büyük sorun

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu katıldığı ?Nükleer Yayılmanın Önlenmesi ve Silahsızlanma Girişimi (NPDI) 4. Bakanlar Toplantısı?nda, nükleer yayılmanın önlenmesi insanlığın karşı karşıya kaldığı en büyük zorluklardan biri olduğunu söyledi.16.06.2012 18:43

(İHA) - Nükleer silahlardan arındırılmış bir dünya hedefi etrafında birleşen Nükleer Yayılmanın Önlenmesi ve Silahsızlanma Girişimi (NPDI) üyesi ülkelerin temsilcileri İstanbul'da Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu'nun ev sahipliğinde bir araya geldi. Taksim The Marmara Hotel'de düzenlenen toplantıya Bakan Davutoğlu?nun yanı sıra Türkiye, Japonya, Hollanda ve Avustralya Dışişleri Bakanı, Almanya ve Birleşik Arap Emirlikleri dışişlerinden sorumlu Devlet Bakanı düzeyinde, Kanada, Şili, Polonya ve Meksika ise daha alt düzeyde temsilci katıldı. Toplantıda açıklama yapan Bakan Davutoğlu, ?Türkiye etkin bir silahların yayılmasının önlenmesi anlaşmasına kendini adamıştır ve nükleer yayılmanın önlenmesi anlaşmasının hedeflerini dikkate alıyoruz. Dolayısıyla büyük bir keyifle ben dördüncü nükleer silahların yayılmasının önleme ve silahsızlanma girişimi toplantısına ev sahipliği yapmak için burada bulunmaktan memnuniyet duyuyorum. Bugün toplu sorumluluğumuzun fevkalade bilincindeyiz ve amacımız daha güvenli bir dünya hedefine varabilmek ve nükleer silahlar olmaksızın nükleer yayılma olmaksızın bunu yapabilmek. Nükleer yayılmanın önlenmesi insanlığın karşı karşıya kaldığı en büyük zorluklardan biridir ve insanlığı nükleer tehditten kurtarmak için sadece sürekli ve geriye döndürülemez bir çaba sarf etmek söz konusu olabilir. Bütün devletlerin uluslararası yükümlülüklerini yerine getirmesi gerekir nükleer yayılmanın önlenmesini sağlayabilmek için ve nükleer enerjinin de herkesin faydası amacıyla kullanması gerekir? dedi.

Global Nükleer Test Yasağı Anlaşması'nın (CTBT) onaylanmasının umut verici olduğunu ifade eden Bakan Davutoğlu, ?2010?daki gözden geçirme konferansının yürürlüğe girmesi ve yeniden bir başlangıç yapılması açısından nükleer radyoaktif maddelerin güvenli hale getirilmesi nükleer zirvede ele alınmıştır. CTBT'nin onaylanması olumlu bir gelişme olarak gündeme gelerek bize gelecek için umut vermiştir. Bütün bunlara rağmen karşı karşıya kaldığımız ciddi sıkıntılar vardır ve silahsızlanma süreci çok ciddi engellerle karşı karşıya kalmaktadır ve gelecekte bir takım başarılara adım atabilmemiz için uluslararası camianın bu vadede çok anlamlı ilerleme kaydetmesi gerekmektedir. Nükleer yayılmanın önlenmesi anlaşması konferansı ve başarılı bir orta doğu kitle imha silahlarından arındırılmış bölge konferansı iki önemli örnek teşkil etmektedir nükleer denemelerin kapsamlı önlenmesi anlaşması çok önemlidir. İlk hazırlık anlaşması Viyana?da 2010 yılında yapılan toplantıda ele alınmıştır ve tüm diğer endişe verici konular masaya yatırılmıştır. Ve endişelerden biri silahsızlanmanın yeteri kadar hızlı gerçekleştirilemeyişidir ve nükleer silahların kullanılmasının insanı boyutu toplantıdan ana hatlarından birini teşkil etmektedir aktif katılım çok önemlidir ve çok yapıcı konuşmalar yapılmıştır? diye konuştu.
Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu sürekli tehlikelerle karşı karşıya olduklarını belirterek sözlerini şu şekilde tamamladı:
?Bu toplantıda ama bu sabahta söylediğim gibi gerçekten sürekli karmaşık bir biçimde tehlikelerle karşı karşıyayız. Viyana?daki IMP'da grubumuz çok gözle görülür bir çaba sarf etmiştir ve çok faal davranmıştır. 2010 eylem planı çerçevesinde son iki yıldır önemli işbirliği içinde bulunduk ve bunun çok olumlu sonuçları oldu ve bir takım alanlarda henüz ilerleme kaydedemediğimizi de görmüş olduk. Bugünkü toplantı iyi bir fırsat teşkil etmektedir. Çünkü bugüne kadar neler yapabildiğimizi gözden geçirebildik ve bundan sonra aynı zamanda nasıl ilerleyebileceğimizi de ele aldık ve ben şundan eminim ki birlikte yapıcı bir biçimde çalışmaya devam ettiğimiz müddetçe başarılı bir biçimde karşı karşıya kaldığımız sıkıntıları aşmayı başarabileceğiz.?İş Başvuru Formu
Hakkımızda
İletişim
Asma Tavan Hesaplaması
Banka Hesap Numaralarımız
Güvenlik ve Gizlilik
Yardım

Müşteri Hizmetleri: (232) 458 30 00      
1199/1 Sokak 3/1 35110 Yenişehir / İZMİR
©2008, Sitedeki içerik, yazılı izin alınmadan kullanılamaz