İletişim: (232) 458 30 00     info@hakanizolasyon.com.tr

HAKAN İZOLASYON BOYA YAPI MALZEMELERİ

Ustalığınızı Konuşturun

 

Hastanelere 'avuç içi sistemi' geliyor

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) hastanelerde güvenli bir sistemi hayata geçiriyor. Bundan sonra, hastalar ilk etapta kimlik numaralarıyla hastanelerdeki "avuç içi" sistemine kayıt olacak.08.10.2011 19:20

(İHA) - SGK hastanelerde güvenli bir sistemi hayata geçiriyor. Bundan sonra, hastalar ilk etapta kimlik numaralarıyla hastanelerdeki avuç içi sistemine kayıt olacak. Hastalar avuç içi damar okuma sistemine, avuç içlerini göstererek kayıtlarını gerçekleştirmiş olacak. Ankara'da şuan sadece Dikmen 29 Mayıs Hastanesi'nde uygulanan bu sistem, 2012 yılından itibaren tüm hastanelerde uygulanmaya başlayacak.

Dikmen 29 Mayıs Hastanesi Bilgi İşlem Uzmanı Ozan Kantar, sisteme dair bilgiler verdi. Kantar, hastaneye gelindiğinde ilk kayıt aşamasından sonra elin sensörün üzerine konulup kaldırıldığını ve işlemin tamamlandığını söyledi. Kantar, "Cihazın üzerine elinizi getirdiğiniz zaman infrared ışınlar sayesinde avuç içindeki damar haritanız çıkıyor. Çıkan damar haritası, kendi içinde kriptolama dediğimiz şifrelenip sayısal verilere çevriliyor. Bu veriler SGK sunucularına gönderiliyor" dedi.

Hastaneye gerçekten gelip gelinmediğinin bu sistemle öğrenilebileceğini anlatan Kantar, "Sistem, sizin bilginiz olmadan herhangi bir hastanede işlem yapılmasını engellemek için kullanılıyor" ifadelerini kullandı. Bugüne kadar 11 bin kişinin kaydının alındığını belirten Kantar, sonuçların başarılı olduğunu, 2012 yılından itibaren de tüm Türkiye'de sistemin kullanıma başlayacağını kaydetti.

Kayıt alındıktan sonra muayene işleminin hastanın elini sensöre bir defa okutmasıyla olacağını anlatan Kantar, "Sizin o kişi olup olmadığınıza dair tanımlamadan sonra bütün işlemler yapılabilecek" diye konuştu.

Hastaların sonuçları olumlu karşıladığını ifade eden Kantar, hastalara bu sistemin kendi güvenlikleri için olduğunu anlattıklarını ve hastaların bu sistemi rahatça kullandığını söyledi.

Sistemi deneyen ve hastanede bu sisteme kayıt olmak isteyen bir vatandaş ise, işlerin daha kolaylaştığına ve çabuklaştığına dikkat çekti.İş Başvuru Formu
Hakkımızda
İletişim
Asma Tavan Hesaplaması
Banka Hesap Numaralarımız
Güvenlik ve Gizlilik
Yardım

Müşteri Hizmetleri: (232) 458 30 00      
1199/1 Sokak 3/1 35110 Yenişehir / İZMİR
©2008, Sitedeki içerik, yazılı izin alınmadan kullanılamaz