İletişim: (232) 458 30 00     info@hakanizolasyon.com.tr

HAKAN İZOLASYON BOYA YAPI MALZEMELERİ

Ustalığınızı Konuşturun

 

Norveç kan gölü: 92 ölü

Norveç'te hükümet binasına yönelik bombalı saldırı ve Utoya adasında gençlere yönelik silahlı saldırının sorumlusu olarak 32 yaşındaki aşırı sağcı Norveçli Anders Behring Brevik yakalandı. Norveç'teki iki saldırıda ölü sayısı 92 olduğu açıklandı. Breivik'in 1,5 saat içinde öldürdüklerini çoğu kez kurtarma görevlisi polis görüntüsüyle aldatarak katlettiği bildirildi.24.07.2011 11:01

AA - Norveç'te dün başkent Oslo'da hükümet binalarının bulunduğu bölgeye yapılan bombalı saldırı ile birkaç saat sonra iktidardaki İşçi Partisinin gençlik kampında düzenlenen saldırıda toplam 91 kişi hayatını kaybetti.

Oslo yakınlarında Utoya adasındaki gençlik kampına gece saatlerinde düzenlenen tarihteki en kanlı silahlı saldırılardan birinde, 84 kişinin öldüğü bildirilirken, ağır yaralıların bulunması nedeniyle ölü sayısının artmasından endişe edildiği kaydediliyor.

Silahlı saldırıdan önce Başbakanlığın önünde düzenlenen ve 7 kişinin ölümüne yon açan bombalı saldırıyla birlikte Batı Avrupa, 2004'te Madrid'deki 191 kişinin öldüğü saldırıdan sonraki en kanlı terör saldırısıyla karşı karşıya kaldı.

Başbakan Jens Stoltenberg, Oslo'da düzenlediği basın toplantısında, gençlik kampına düzenlenen saldırıya işaret ederek, "Çocukluğumun cenneti dün cehenneme dönüştü" dedi. Stoltenberg, gençliğinde bu adaya sık gittiğini belirtti.

Gençlik kampına polis kıyafeti içinde silahlı saldırıyı düzenledikten sonra yakalanan, aşırı sağ görüşlü olduğu belirtilen Norveçli, Oslo'daki bombalı saldırıdan da sorumlu tutuluyor.

Polis, zanlının adını henüz açıklamazken ulusal yayın kanalı NRK, zanlının 32 yaşındaki Anders Behring Breivik olduğunu duyurdu. Zanlının Oslo'daki evinde polisin gece aramaya yaptığı belirtilirken, Norveç basın yayın organları sarı saçlı ve mavi gözlü zanlının fotoğrafını yayımladı.

Bir polis yetkilisi zanlının iki saldırıyı da tek başına düzenlediğinin sanıldığını belirterek, katliamın herhangi bir uluslararası terör örgütüyle bağlantısının gözükmediğini söyledi.

YAKALANAN KİŞİ İKİ SALDIRIDAN DA SORUMLU

Norveç'te bir adadaki yaz kampına silahlı saldırı düzenleyen saldırgan, başkent Oslo'nun merkezinde düzenlenen bombalı saldırıdan da sorumlu tutuldu.

Polis yetkilisi Roger Andresen, basına yaptığı açıklamada, aşırı sağ görüşlü, Norveçli 32 yaşındaki şüpheliyi iki saldırıdan da sorumlu tutmak için kanıtların bulunduğunu belirtti.

Şüphelinin polisle işbirliği yaptığını söyleyen Andresen, bu kişinin Hristiyan kökten dinci görüşlü internet sitelerinde yorumlar yaptığını söyledi ancak bu sitelerin hangileri olduğuna ilişkin ayrıntılı bilgi vermedi.

Daha önce açıklamasında polis, kamptaki saldırının arkasında birkaç kişinin bulunabileceği varsayımı üzerinde durduklarını belirtmişti.

Saldırının düzenlendiği ada, 25 kilometre uzunlukta ve 12 kilometre genişlikteki Tyrifjorden gölünde, kıyıya yaklaşık 500 metre mesafede bulunuyor. Çok sayıda kişi yüzerek karşı kıyıya kaçmaya çalıştığı için suda da ceset aranıyor. Polis, ele geçirilen kişinin adını açıklamazken ulusal radyo NRK, bu kişinin 32 yaşındaki Anders Behring Breivik olduğunu kaydetti. Basında bu kişinin fotoğrafları da yayımlandı.

SALDIRININ BİLANÇOSU ARTIYOR

Norveç polisi, dün başkent Oslo yakınlarındaki Utoya adasında İşçi Partisinin gençlik kampına düzenlenen silahlı saldırıda ölenlerin sayısını 85 olarak açıkladı.
Oslo polis sözcüsü Trine Dyngeland, ''Adadaki silahlı saldırıda şu an için doğrulanan ölü sayısı 85'' dedi.
Silahlı saldırıdan kaçmaya çalışırken vurulan kurbanları aramak için gölde kurtarma görevlilerinin su altı kameralarıyla arama çalışmalarını sürdürdüğü bildirildi.
Dyngeland, adada ateş açan ikinci bir kişi daha olduğunu düşünen bazı tanıkların bulunduğu yönündeki haberlerin sorulması üzerine de ''İkinci silahlı bir kişi olduğuna ilişkin somut bir bilgi yok ancak hiçbir olasılık göz ardı edilmiyor'' dedi.
Polisin, bazı görgü tanıklarının ifadelerine dayanarak ikinci bir silahlı saldırgan olup olmadığına ilişkin de araştırma yaptığı haberleri verilmişti.
Norveç'te dün başkent Oslo'da hükümet binalarının bulunduğu bölgede düzenlenen 7 kişinin öldüğü bombalı saldırı ile birkaç saat sonra Ütoya adasında düzenlenen 85 kişinin vurularak öldüğü saldırıdan da sorumlu tutulan, aşırı sağcı olduğu belirtilen bir Norveçli gözaltında bulunuyor.

SALDIRGAN POLİS KIYAFETİ GİYMİŞ

Norveç'in başkenti Oslo'da Cuma akşamüstü Oslo Fiyordu'nun kuzeybatısındaki Ütoya adasında ülke tarihinin "ilk korkunç terörüne" girişen Anders Behring Breivik'in (32), komando birliği Oslo'dan yetişene kadar geçen 1,5 saat içinde öldürdüklerini çoğu kez kurtarma görevlisi polis görüntüsüyle aldatarak katlettiği bildirildi.
İktidardaki İşçi Partisi'nin gençlik kampına katılan 600 öğrenci arasında bulunan 18 yaşındaki Erik Kursetgjerde, birçok kişinin polis üniformalı katile kanarak ona yöneldiği sırada öldürüldüklerini anlattı.
Görgü tanıklarının ifadesine göre, gençler ağaçlara, ada gölüne kaçmaya çalıştı fakat katil onları tek tek bularak başlarına kurşun sıktı.
"Gelin, Burada emniyettesiniz" diye bağıran katilin önüne çıkan herkes öldürüldü. İşçi Partisi toplantısına katılanların 6'da biri katledildi. Oslo hükümet binası bölgesinde ölen 7 kişi dışında Ütoya'da 85 ölü var. Halen kayıp olan 5 kişi ise denizde ve ada gölünde aranıyor.
Denize ve göle kaçanların bazıları o sırada bölgede olan kayık ve tekne sahipleri tarafından kurtarılırken, boğulanlar da oldu. Can çekişenleri katil tek tek vurdu.
Ütoya'da bulunan Thorbjörn Vereive, olanları "katil, öldürdüklerine tek tek 'gelin, burası güvenli' diye seslenerek aldattı, tek tek vurdu" diye anlatırken, Dana Barzingi, devlet televizyonu NRK'ya "kaçacak tek yer denizdi. Alçak sesle konuşan polis üniformalı katil 'gelin buraya sizi kurtaracağım' diyerek suya atlayanları tek tek vurdu" dedi.
Norveç Dışişleri Bakanı Jonas Gahr Störe de, bizzat, katliamın bir buçuk saat sürdüğünü açıkladı.
Bir görgü tanığına göre, "çukura sığınanlar, bağışlanmaları için yalvardı ama köpekler gibi anında vuruldular."
NRK, helikopterden çekilmiş bulanık görüntüde, öldürdüklerine kollarını açmış silahlı kişiyi en kötü korku filmi gibi gösterdi.
Norveçliler, "1995 Oklahoma katliamı ve 11 Eylül" yorumlarında bulundu.

KATLİAMI YAPAN BREIVIK: "GEREKLİYDİ"

Norveç'teki bombalı ve silahlı saldırılarıyla 100'e yakın kişiyi katleden Anders Behring Breivik, bunun gaddarca olduğunu kabul ettiğini, ancak "gerekli olduğunu düşündüğünü" söyledi.
Breivik'in avukatı Geir Lippestad, müvekkilinin yarın yapılacak duruşmada bu konudaki düşüncelerini anlatacağını belirtti.
Polis, katliamın yapıldığı adada kurbanların cesetlerini aramayı sürdürürken, cuma günü iki yerde düzenlenen bombalı ve silahlı saldırılarda ölenlerin sayısının artmasından endişe ediliyor.
Her iki saldırıdan da Breivik sorumlu tutuluyor. Polis yetkilisi, ikinci bir saldırganın daha olabileceği üzerinde duruyor.
Polisin, Breivik'in ilk ateş açmaya başlamasından 90 dakika adaya geldiği belirlendi. Polisin hemen helikopter bulamadığı, ardından da sahilden birkaç yüz metre ileride bulunan adaya çıkmak için bot bulamadığı, bu nedenlerle geciktiği bildirildi.İş Başvuru Formu
Hakkımızda
İletişim
Asma Tavan Hesaplaması
Banka Hesap Numaralarımız
Güvenlik ve Gizlilik
Yardım

Müşteri Hizmetleri: (232) 458 30 00      
1199/1 Sokak 3/1 35110 Yenişehir / İZMİR
©2008, Sitedeki içerik, yazılı izin alınmadan kullanılamaz