İletişim: (232) 458 30 00     info@hakanizolasyon.com.tr

HAKAN İZOLASYON BOYA YAPI MALZEMELERİ

Ustalığınızı Konuşturun

 

Türkiye kendi evreninin merkezi

Avrupa Dış İlişkiler Konseyi?nin hazırladığı raporda Türkiye artık AB üyeliğini sabırla bekleyen yoksul bir ülke olarak değil kendi dünyasının merkezinde yer alan bir ülke olarak tanımlandı. 08.06.2011 16:14


BBC TÜRKÇE

Avrupa Dış İlişkiler Konseyi?nin (ECFR) hazırladığı yeni raporuna göre, Türkiye artık AB üyeliğini sabırla bekleyen yoksul bir ülke değil. "Türkiye ne düşünüyor?" başlıklı raporda, Türkiye?nin artık kendi dünyasının merkezinde yer aldığı yorumu yapıldı. 

 Raporda, Türkiye'nin NATO'ya desteğinin koşullu olduğu, aralarında Hamas ve İran'ın da olduğu batı ülkelerinin hoşuna gitmeyen aktörlerle temas ettiği ve genel olarak kendi ticari ve güvenlik çıkarları doğrultusunda bir siyaset izlediği belirtildi. 

 Yeni Türkiye'nin etnik ve dini çoğulluğu konusunda nasıl bir siyaset izleyeceği, önümüzdeki dönemin demokratikleşme mi otoriterlik mi getireceği ve batıyla ilişkilerinin ne olacağı soruları da raporda soruldu. 

 Avrupa Birliği ve üyelik sürecinin gittikçe gündemden düştüğü bir Türkiye'de ana seçim tartışmaları ise ekonomi, anayasal değişiklik, Kürt sorunu ve demokratikleşme olarak tanımlandı. 

 FAZLA GÜVENİN TEHLİKELERİ 

Türkiye'nin yaşanan ekonomik büyüme ve istikrarlı bir hükümet sonrasında kendine güvendiğini belirten rapor, bu güvenin olumsuz sonuçlarına karşı da uyarıda bulundu. Raporun yazarlarından Hakan Altınay, Türkiye'deki liberalleri, ülkenin askeri vesayet rejimine karşı verilen mücadeledeki müttefiklerinin otoriter uygulamalarına kolayca kabul etmekle eleştirdi. 

 Dış politika konusunda ise, Türkiye'nin bölgesel aktör olabilmesinin ve Ortadoğu'da gördüğü saygının AB adaylığıyla yakından ilişkili olduğu hatırlatması yapıldı. Avrupa'nın yüksek teknoloji üzerine kurulu ekonomileriyle Asya'nın düşük gelirli ekonomileri arasında kalan Türkiye'nin büyümesinin sürmesi için dış yatırımın devam etmesi gerektiği de raporda vurgulandı.

 İş Başvuru Formu
Hakkımızda
İletişim
Asma Tavan Hesaplaması
Banka Hesap Numaralarımız
Güvenlik ve Gizlilik
Yardım

Müşteri Hizmetleri: (232) 458 30 00      
1199/1 Sokak 3/1 35110 Yenişehir / İZMİR
©2008, Sitedeki içerik, yazılı izin alınmadan kullanılamaz