İletişim: (232) 458 30 00     info@hakanizolasyon.com.tr

HAKAN İZOLASYON BOYA YAPI MALZEMELERİ

Ustalığınızı Konuşturun

 

Usame bin Ladin öldürüldü

El Kaide lideri Usame bin Ladin, Amerikan güçleri tarafından Pakistan'da düzenlenen bir operasyonla öldürüldü. Gece yarısı bir açıklama yapan ABD Başkanı Barack Obama, "adalet yerini buldu" dedi. 02.05.2011 08:43


Haberin basına sızmasından kısa bir süre sonra gece yarısı bir açıklama yapan ABD Başkanı Barack Obama, ''adalet yerini buldu'' dedi.

Obama, operasyona giden istihbaratın ağustos ayında elde edildiğini, geçtiğimiz hafta da eyleme geçme emri verdiğini kaydetti.

Bin Ladin 11 Eylül 2001'de New York'ta Dünya Ticaret Merkezi binaları ve Washington'da Pentagon'u hedef alan intihar saldırılarının sorumlusu olarak
aranıyordu.

Saldırıda 3 bine yakın kişi hayatını kaybetmişti.

Haberin duyulmasının ardından Beyaz Saray'ın önünde toplananlar ''ABD, ABD'' sloganları atarken, ABD Dışişleri bütün büyükelçilerine El Kaide'nin olası saldırılarına karşı alarm durumuna geçmeleri uyarısında bulundu.

Bin Ladin'in ölümü El Kaide'ye yönelik ağır bir darbe olarak görülecek. Ancak gözlemciler, misilleme ve intikam saldırılarına ilişkin kaygıların gündeme geldiğine dikkat çekiyor.

Obama, operasyona ilişkin ayrıntıları aktarırken, ağustos ayında bin Ladin'in saklandığı yere ilişkin bir istihbaratın kendisine ulaştığını söyledi.

Geçen hafta ''bin Ladin'i yakalayın'' kod adlı operasyon emrini verdiğini kaydeden Obama, küçük bir Amerikan komando ekibinin İslamabad'ın kuzeyinde Abbutabat'taki operasyonu gerçekleştirdiğini bildirdi.

Çıkan çatışmada bin Ladin'in öldürüldüğünü, cesedinin de Amerikan güçlerinin elinde olduğunu söyledi.

Amerikalı yetkililer, cesede İslami kurallara uygun davranıldığını söylüyor.

11 Eylül 2001'de ABD Başkanı olan ve bin Ladin'in ölü ya da diri ele geçirilmesi emri veren George Bush da, gelişmeyi ''muazzam bir başarı'' olarak niteledi.

Bush, ''Terörle savaş devam ediyor, ancak Amerika bugün tereddüte yer bırakmayacak bir mesaj veriyor: ne kadar uzun sürerse sürsün adalet yerini bulacaktır'' dedi.

1998'de ABD'ye karşı savaş ilan eden bin Ladin'in Doğu Afrika'daki büyükelçilik saldırıları ve Aden körfezinde demirli USS Cole savaş gemisine yönelik saldırıdan da sorumlu olduğu sanılıyor.

ABD HALKI SOKAĞA DÖKÜLDÜ

ABD Başkanı Barack Obama'nın El-Kaide terör örgütünün lideri Usame Bin Ladin'in Pakistan'da gizlendiği evde ölü olarak ele geçtiği ve cesedinin Amerikan güvenlik güçlerinde olduğunu açıklamasının ardından, Amerikan halkı sokağa döküldü. Başkent Washington'da Beyaz Saray çevresinde ellerinde bayraklara toplanan binlerce Amerikalının sevinç gösterileri sürüyor.

Başkan Obama konuyla ilgili yaptığı açıklamada El Kaide lideri Bin Ladin'in izinin bulunması ve yok edilmesi emrini henüz Beyaz Saray'a ilk seçildiği günlerde CIA başkanına ilettiği ve o zamanda beri Amerikan istihbarat teşkilatı elemanlarının, Bin Ladin'in yakalanması için harekete geçtiğini belirterek, yaşadığı yer ilgili ilk istihbaratın Ağustos ayında alındığını söyledi. Başkan Obama, Pazar günü kendisinin verdiği emirle Bin Ladin'in yaşadığı sığınağa operasyon düzenlendiğini ve El-Kaide liderinin çıkan çatışma sonucunda öldürüldüğünü söyledi.

Başkan Obama canlı yayınlanan konuşmasında, "Amerikan halkına ve tüm dünyaya Amerika'nın El Kaide lideri Usame Bin Ladin'i öldürdüğünü duyuruyorum" dedi. Obama, 10 yıl önce meydana gelen 11 Eylül saldırılarında 3 bin masum Amerikalı'nın öldüğünü ve adaletin yerini bulduğunu söylerken, geçtiğimiz Ağustos ayında kendisine Bin Ladin'in bulunduğu yer ile ilgili bazı deliller bulunduğu yönündeki bilgilerin kendisine iletildiğini belirterek, geçen hafta itibariyle Bin Ladin'in yeri konusunda yeterince bilgiye sahip olduklarını ve Bin Ladin'in adalet önüne çıkarılması için bulunduğu yere operasyon düzenlenmesi emrini verdiğini söyledi.
İş Başvuru Formu
Hakkımızda
İletişim
Asma Tavan Hesaplaması
Banka Hesap Numaralarımız
Güvenlik ve Gizlilik
Yardım

Müşteri Hizmetleri: (232) 458 30 00      
1199/1 Sokak 3/1 35110 Yenişehir / İZMİR
©2008, Sitedeki içerik, yazılı izin alınmadan kullanılamaz