İletişim: (232) 458 30 00     info@hakanizolasyon.com.tr

HAKAN İZOLASYON BOYA YAPI MALZEMELERİ

Ustalığınızı Konuşturun

 

13 milyar yıldan selam

NASA?nın teleskopları Swift uydusunun nisan ayında tespit ettiği 13.7 milyar ışık yılı öteden gelen 10 sn. büyük patlama görüntüsüne odaklandı: Karanlık çağ çok yakında aydınlanabilir

13 milyar ışık yılı önce meydana gelen gama ışını patlaması, evren haritasındaki karanlık bir bölgenin keşfedilmesi konusunda ipuçları veriyor. Evreni oluşturduğu düşünülen Büyük Patlama 13.7 milyar yıl önce gerçekleşti. Bunu bir ?kozmik karanlık çağ? izledi.

Işığı 23 Nisan 2009 tarihinde dünyaya ulaşan 090423 adı verilen bir gama ışını patlaması, aslında 13 milyar yıl önce uzayın derinliklerinde gerçekleşti. Dünyaya ulaşan ışın 10 saniyelik bir parlamadan sonra söndü. Bu parlama, NASA?nın dünya yörüngesindeki Swift uydusu tarafından algılandıktan sonra dünyadaki teleskoplar da ışının kaynağı üzerinde odaklandı.

Uzayın karanlık derinliklerinde gözlemlenen bu patlama, karanlık çağ hakkında emsalsiz bilgiler ortaya koydu. Evrenin bir ucunda gerçekleşen bu dev patlama, kozmostaki en uzak nesne olarak kayıtlara geçildi. Söz konusu patlama, 40 küsur yıl önce, insan ürünü nükleer patlamaların yol açtığı radyasyonu izlemek için tasarlanan casus uydular tarafından keşfedilen binlerce gama ışını patlamasından biri.

Karanlık çağ, galaksilerin beşiği
Bilimciler, gama ışını patlamalarını enerji yükü en fazla olan olaylar olarak tanımlıyor. Bu dev patlamalar bir kaç saniye içinde, Güneş?in 11 milyarda üretebileceği enerjiden daha fazlasını yayıyor. Dünyadan 13 milyar ışık yılı uzaklıkta bir gama ışını patlaması bulunması, bu olayın kozmik karanlık çağda oluşmuş olabileceğine işaret ediyor. Karanlık çağ denen dönemin 900 milyon yıl sürdüğü tahmin ediliyor. İlk yıldızların ve galaksilerin oluşumu ise bu karanlık çağın sona ermesiyle başlıyor.
İş Başvuru Formu
Hakkımızda
İletişim
Asma Tavan Hesaplaması
Banka Hesap Numaralarımız
Güvenlik ve Gizlilik
Yardım

Müşteri Hizmetleri: (232) 458 30 00      
1199/1 Sokak 3/1 35110 Yenişehir / İZMİR
©2008, Sitedeki içerik, yazılı izin alınmadan kullanılamaz