İletişim: (232) 458 30 00     info@hakanizolasyon.com.tr

HAKAN İZOLASYON BOYA YAPI MALZEMELERİ

Ustalığınızı Konuşturun

 

HAYVANSAL YAĞLAR DAMARLARI TIKAMAZ

Prof. Dr. Ahmet Rasim Küçükusta

 

Hayvansal doymuş yağların damarları tıkamadığı ve kalp hastalıklarına yol açmadığı ve esas hazır gıdalardan uzak durulması gerektiği bildirildi. Makaleye göre, sağlıklı olmak için her gün 22 dakika yürümek, stresi azaltmak ve gerçek gıdaları tüketmek yeterli. Benim gibi kısaca ?adam gibi beslenin, adam gibi yaşayın? diyorlar, hepsi bu.

 

British Journal of Sports Medicine? de yayınlanan ve üç kardiyolog tarafından kaleme alınan makalede doymuş yağların damarları tıkamadığı, doymuş yağ tüketmenin kalp krizi, felç, tip 2 diyabet gibi hastalıklarla ve erken ölümlerle bir ilişkisi olmadığı bildirildi

Makaleye göre sağlıklı insanlar koroner damar hastalığı riskini her gün 22 dakika yürüyerek, stresi azaltarak ve gerçek gıdaları yiyerek belirgin derecede azaltabilirler. 

Buna karşılık Amerikan Kalp Derneği ve Dünya Sağlık Örgütü gibi tıp âleminin ağır abileri doymuş yağların damarları tıkadığı ve kalp krizi ve felçlere yol açtığı ve bu hastalıklardan kurtulmak için de et, sakatat, süt, tereyağı, peynir? hayvansal gıdaların asla ağıza alınmaması gerektiği görüşündedirler.

Hazır gıdaları terk edin

Makalenin başyazarı A. Malhotra şu görüşleri dile getiriyor :

7.500 yüksek riskli hasta üzerinde gerçekleştirilen PREDIMED isimli çalışmada 4 yemek kaşığı soğuk sıkma zeytinyağı ile desteklenen Akdeniz Diyeti? nin kardiyo-vasküler olayları yüzde 30 azalttığı tespit edildi.

Lyon Kalp Çalışması? nda da Akdeniz Diyetini benimseyenlerde kalp krizi ve tüm sebeplere bağlı ölüm risklerinin çok azaldığı sonucuna ulaşıldı.

Sağlıklı insanlarda doymuş yağlarla kalp hastalıklarının bir ilgisi ve bu yağları kesmenin kalp krizlerini azaltıcı bir etkisi yoktur.

60 yaş üzerinde olanlarda kötü kolesterol ve kalp hastalıkları arasında bir ilişki olmadığı gibi kötü kolesterolün yüksek olması sanılanın tam aksine tüm sebeplere bağlı ölümleri azaltır.

Kalp krizlerinin bir numaralı sebebi özellikle şeker ve diğer rafine karbonhidrat alımına bağlı olan insülin direncidir.

Başka bir ifade ile yüzde 10? daha daha az yağ ihtiva eden et değil unlu mamuller, patates kızartması ve şekerli içeceklerdir.

Esas sorun endüstri ürünü şeker, rafine karbonhidratlar, bitkisel sıvı yağlarla dolu işlenmiş hazır gıdalardır

Düşük yağlı veya kolesterolü düşürdüğü gösterilmiş diye tanıtılan gıdalara da kanmayın.

Hazır gıdaları bırakın gerçek gıdaları tüketin.

Egzersiz yapıyorsanız, stresinizi azaltabiliyorsanız ve sağlıklı gıdaları tüketiyorsanız ne kadar doymuş yağ yediğiniz önemli değildir.

İtirazlar var ama beyhude

Bu makale birçok uzman tarafından eleştiriliyor.

Kimi gösterilen kaynakları tenkit ediyor kimi doymuş yağların kalp hastası yaptığını gösteren araştırmalardan dem vuruyor.

Hepsi beyhude.

Senelerce hayvansal yağlar damar sertliği ve kalp hastası yapar mottosu yerleştirilen beyinleri temizlemek kolay olmuyor.

Gelelim neticeye

BİR: Bu üç kardiyolog aslında yeni ve farklı bir şey söylemiyorlar.

Benim gibi kısaca ?adam gibi beslenin, adam gibi yaşayın? diyorlar, hepsi bu.

İKİ: Hem kalp hem tüm diğer hastalıklardan korunmada esas zararlı olan trans yağlardır.

Makul miktarda yemek kaydıyla doymuş yağlar zararlı olmadığı gibi sağlıklı yaşamanın temel unsurlarındandır.

 İş Başvuru Formu
Hakkımızda
İletişim
Asma Tavan Hesaplaması
Banka Hesap Numaralarımız
Güvenlik ve Gizlilik
Yardım

Müşteri Hizmetleri: (232) 458 30 00      
1199/1 Sokak 3/1 35110 Yenişehir / İZMİR
©2008, Sitedeki içerik, yazılı izin alınmadan kullanılamaz